elte_fekvo_kek_logo másolata

Szabvál és kötvál ajánló III. 

Idén is elérkezett a tárgyfelvétel időszaka, mi pedig összegyűjtöttünk néhány szabadon, illetve kötelezően választható tárgyat, hogy segítsünk a döntéshozatalban. De mielőtt elmélyülünk a részletekben, kitérünk az új GTK ösztöndíj átlagára, és tisztázzunk a fontos különbséget a választható blokkok között. 

2025 őszétől a hallgatók már az ELTE GTK ösztöndíj átlag alapján szerezhetnek ösztöndíjat. Ebbe kizárólag a képzés mintatantervében szereplő kötelező tárgyak számítanak majd bele, a kötelezően és szabadon választható tantárgyak, valamint a Szakdolgozat tantárgy nem. 

Fontos tehát, hogy a 2024/25 tavaszi félév tárgyfelvételi időszakában, már az említett szempontokat szem előtt tartva, ne vegyenek fel feleslegesen sok kreditet és a kötelező tárgyak teljesítését részesítsék előnyben azok, akik tanulmányi ösztöndíjat szeretnének kapni. 

A régi és új rendszer közti eltérést az inform.gtk.elte.hu felületen az „ÚJ ÖSZTÖNDÍJAM” menüpontban a tanulmányi ösztöndíjra jogosult hallgatók megtalálhatják az új ösztöndíjrendszer szerint kiszámolt ösztöndíj mértékét.  

https://gtk.elte.hu/content/a-kotelezo-targyakra-megeri-fokuszalni-valtozik-a-kari-tanulmanyi-osztondij-rendszere.t.44305

https://www.elte.hu/dstore/document/689/ELTE_SZMSZ_II.pdf

Az alapszakos félévek során összesen 12 szabadon választható kreditet kell teljesíteni. Szabadon választható tárgynak az ELTE bármelyik kurzusa felvehető, így nem csak a GTK-s tárgyak közül válogathattok. Minden mintatanterven kívüli tárgy beszámítható szabadon választható kreditnek és bármelyik félévben teljesíthető nem csak abban, amit a mintatanterv ajánl. 

A kötelezően választható tárgyak esetében a mintatanterv által meghatározott kötvál blokkokból kell megadott mennyiségű kreditet teljesíteni. A blokkokon belül azonban több tárgy közül lehet válogatni és azt is Ti határozzátok meg, hogy melyik kötvált melyik félévben végzitek el. Azonban van amelyik csak a tavaszi, vagy csak az őszi félévben indul, így érdemes tájékozódni a kinézett tárgyakról. 

Az előadásokon és esettanulmányokon keresztül nyerhetnek a hallgatók bepillantást ezen területnek az innovációs stratégiával foglalkozó szakirodalmába. Ez nem a legegyszerűbb kötvál, azonban hasznos és érdekes tudást nyújt a VUCA világképről, a szakértők felismeréséről, a mai társadalomban a valós és hamis szakértelem megkülönböztetésének nehézségeiről és sok másról. 

Igen nagy népszerűségnek örvend a tavaszi félévben felvehető tárgy, hiszen érdekes társadalmi problémákat fejteget az antropológia szemüvegén keresztül. A tárgy könnyen teljesíthető és van, hogy a ZH-k kifejtős kérdéseiben is a véleményetekre kíváncsiak. 

Ez a tárgy a Bevezetés a kulturális antropológiába c. tárgy folytatásaként is értelmezhető, azonban nem előkövetelménye az egyik a másiknak. A tárgyfelépítés és számonkérés hasonló, szorosan kapcsolódnak egymáshoz. Az őszi félévben felvehető. 

Mindegyik tárgy két ZH-val és/vagy vizsgával teljesíthető, némelyiknek pedig az előkövetelménye a Közösség- és egyén tárgy.  

Az órákon többek között a választójog és a posztmodern politika témaköreit veszik sorra, így azoknak ajánljuk akik érdeklődnek a politika iránt, vagy jobban meg szeretnék érteni a politikai rendszereket és az állampolgárok hatásköreinek lehetőségeit és korlátait. A plusz pontokat az előadások végén feltett kérdésekre válaszolva lehet összegyűjteni. 

A tantárgy nagy hangsúlyt fektet a technológiai fejlődés által támasztott szabályozási kihívások bemutatására, konfliktusára. Az előadások során belelátás nyerhető a digitális platformok jellemzőibe, a véleménynyilvánítás szabadságába, közszereplők és a közösségi média társadalmi nyilvánosságába. Továbbá a mesterséges intelligencia felelősségi, szerzői jogi és egyéb kérdéseibe.  

A tárgy az államok nemzetközi szintű üzleti tárgyalásai jogi hátterének megértésére összpontosít. Fő témája a WTO működése, a vitarendezések, a kereskedelmi szerződéseket kötő államok szempontjai és azok érvényesítése. Ez egy igazán közkedvelt tárgy, főleg az angol képzésben részvevők számára. A ZH-ra való felkészülést előre megadott kérdésekkel segítik.  

A kurzus során a mindennapi életben is használható tudásra lehet szert tenni, hiszen a munkaerőpiacra kikerülve mindenki találkozni fog munkajogi kérdésekkel, legyen szó a munkaszerződés aláírásáról, felmondásról vagy egyéb munkaügyi problémákról. A tananyag hasznos mivolta miatt könnyen elsajátítható, így nem nehéz a felkészülés. 

Sajnos a közkedvelt Sajtójog nem indult a 2024/25 őszi és tavaszi félévében, de reméljük hamarosan visszatér a felvehető jogi kötválok közé. A kötválok két ZH-val és/vagy vizsgával teljesíthetőek, és az előkövetelményük az Üzleti jog I. tárgy.  

A tananyag a tárgy nevéből következtethető, továbbá teljesen alap szintről indul a képzés, nem szükséges hozzá előzetes tudás. A tárgy diasorai részletesen bemutatják a szükséges lépéseket, és próba ZH-k segítik a tudás elmélyítését számonkérések előtt. A tavaszi félévvel ellentétben ősszel nem a vizsgaközpontban került sor a számonkérésre, hanem saját laptopról a P épületben. Így a ZH-k helyszíne a következő félévben mindkét szcenárió lehet.  

A tárgy részletesen veszi az adatgyűjtést, feldolgozást, elemzést és adatvizualizációt Phyton használatával, ami egy rugalmas és könnyen tanulható programozási nyelv. Ezen kívül kitér a statisztikai alapokra és különböző kihívásokra, amivel szembesülhetünk. Ha érdekel az adatelemzés és el szeretnéd mélyíteni a tudásodat, ez a tárgy Neked való!  

A tárgy a pénzügy és számviteli hallgatók számára fontos, hiszen nekik nincsen választható informatikai blokk, helyette az üzleti és tudományi blokk van választható tárgyakkal, amit lentebb olvashattok. A tárgy során olyan témakörök vannak érintve, mint az információs rendszerek és fejlődése, folyamatmodellezés, üzleti intelligencia és sok más. Az előadások során gyakorlatias megoldásokkal is lehet találkozni, azonban a számonkéréseknél csak az elméleti tananyagokat kérdezik vissza.  

Az említett kötválok szintén két ZH-val és/vagy vizsgával teljesíthetőek, az előkövetelményeik pedig tárgyanként eltérnek, és legtöbbször a Vállalati Pénzügyek I., Számvitel I. és az Ökonometria tárgyak tartoznak bele.  

A tavaszi félév során induló tárgyat szintén a gyakorlatorientált tantárgyak közé sorolhatjuk. A tananyag a primer és szekunder kutatásokra és különbségeire, különböző módszerekre helyezi a hangsúlyt. Továbbá két primer kutatás során alkalmazandó szoftvert is kipróbálhatnak a hallgatók, a LimeSurvey kérdőív készítő, és az SPSS statisztikai szoftvert. Akik Üzleti típusú kutatást terveznek végezni a Szakdolgozatuk során, azoknak mindenképpen ajánlott felvenni.  

 Az őszi félév során felvehető tárgy célja megismertetni a vezetés és szervezés sajátosságait egy szervezeten belül. Az órák során a hallgatók megismerkedhetnek különböző vezetői típusokkal, alkalmazható üzleti stratégiákkal, szervezeti felépítésekkel. Rendszeresen vezetői tesztek megírásával, kiértékelésével, vagy esettanulmányok alkalmazásával közelebb kerülhetnek a hallgatók a vezetés, a változásmenedzsment, a vezetéselméletek, a vezető-követő kapcsolatok és egyéb kihívások megismeréséhez.  

A tavaszi félév során teljesíthető tárgy a nemzetközi politikai gazdaságtan fő fogalmait, mechanizmusait és témáit mutatja be, nem csupán elméleti alapokon, hanem empirikus eredmények és esettanulmányok vizsgálatával.  

A kötválok három ZH-val és/vagy vizsgával teljesíthetők. 

Azonban a 2024 őszén felvételt nyert hallgatók már eltérő kötelezően választható blokkokkal rendelkeznek, így mindenképp tájékozódj a saját mintatanterved alapján! 

A karriermenedzsment tárgyak segítenek felkészülni a munkaerőpiacra való kilépéshez és olyan képességeket elsajátítani, amik jól fognak jönni a munka világában. A karriermenedzsment öt tárgyból épül fel: 

  • Karriermenedzsment I. – Az álláskeresés lépései (2 kredit), 
  • Karriermenedzsment II. – Álláskeresői készségfejlesztés (2 kredit), 
  • Karriermenedzsment III. – Önkéntesség a munkavállalásban (3 kredit), 
  • Karriermenedzsment IV. – Tanulásmódszertan (2 kredit), 
  • Karriermenedzsment V. – Karriertervezés és készségfejlesztés (2 kredit). 

A Karriermenedzsment II. ráépül az első tárgyra, ellenben a többi tárgy nem rendelkezik előkövetelménnyel. Ezek a tárgyak többnyire 1-2 napig tartó intenzív tréning alatt zajlanak le. 

További részletek: https://karrierkozpont.elte.hu/kepzesek-kurzusok 

Az ELTE TáTK által tartott kurzus, ahol érdekes témákat járhattok körbe és gondolkozhattok rajta közösen. Tulajdonképpen antropológia kerül terítékre a kultúra szemszögéből. 

A kurzus során különböző filmeket kell megnézni, amikből a későbbiekben számonkérés is várható. Az említett számonkérések többnyire este 8-kor vannak, így attól sem kell nagyon tartani, hogy ütközés lenne az órarendben. A filmek megnézése nincs időponthoz kötve, a diákok maguk oszthatják be az idejüket. 

Az ELTE PPK által tartott kurzusok, ahol különböző online és offline tesztek kitöltésével elősegíthetitek a PPK kutatásainak előrehaladtát és kreditet is teljesítitek közben. A kitöltött tesztekért pontokat kaptok, amiből majd összetevődik az érdemjegy a félév végén. 

Ennek a tárgynak a keretében betekintést nyerhettek a japán számolóeszköz, a szorobán használatába. Az alig néhány alkalmas kurzuson a jelenlét kötelező, viszont az említett alkalmak igen korán, már szeptemberben, alig egy hét alatt le is zajlanak. 

Több mint 40 féle sport közül lehet válogatni az ELTE-n amennyiben valaki úgy dönt, hogy szeretne rendszeres testmozgásba kezdeni. Ez a szabvál remek lehetőséget nyújt, hogy kipróbálhassátok a számotokra érdekes új sportokat, miközben még kreditet is tudtok szerezni. Szemeszterenként általában 14 alkalmas egy ilyen kurzus és 3-nál nem szabad többet hiányozni. Ez a kurzus változó költségvonzatokkal jár, általában 6000 Ft a díja egy félévre. 

További részletek: https://www.elte.hu/content/sportolj-kreditert.t.24992 

Minden évben több nyelvi kurzus is indul a BTK-n, így ha érdekelnek a különböző nyelvek és kultúrák, akkor mindenképpen megéri felvenni egyet ezek közül a kurzusok közül. A felvehető nyelvek között pedig nem csak európai, hanem ázsiai nyelveket is találhattok. 

A név ne tévesszen meg senkit, hiszen magyar nyelven zajlanak ezek a tárgyak. Mindkét kurzus a TÓK-on indul és egy nap kellemes időtöltését veszi igénybe. A kurzus alkalmával a hallgatók elmennek sétálni az egyiknél Szentendrére, míg a másiknál Budapestre és különböző érdekességeket tudhatnak meg.  

Az utóbbi évek egyik legnépszerűbb szabválja, ahol érdekes tudományos kérdésekről hallhattok. Évközben nincsenek ZH-k, viszont szemeszter végén ki kell tölteni egy vizsgafeladatsort, ami könnyen teljesíthető amennyiben részt vesztek az utolsó összefoglaló órán. 

A kereskedelem és marketing szakosoknak különösen ajánlott tárgy, hiszen a sok elméleti tananyag helyett a tárgy sokkal gyakorlatiasabb formát ölt. A félév során olyan témaköröket érintenek, mint a megfelelő cikkírás és pszichológiai technikák, keresőoptimalizálás, webanalitika, hírlevélkampány, influencer marketing és sok más.  Évközben nincsenek ZH-k, így a hallgatók eldönthetik, hogy szakmai beadandókkal vagy vizsgával tervezik teljesíteni.  

A fentebb felsoroltak mellett érdemes a Neptun hirdetéseiés a kapott üzenetek között is szétnézni, hiszen különböző érdekes tárgyakra és lehetőségekre bukkanhatunk. Ilyen lehetőségek lehetnek a Tanítsunk Magyarországért program (TM1), Hungarian Startup University Program (HSUP), és CHARM-EU programok (a tavaszi félévre a jelentkezés már lezárult a CHARM-EU tárgyaihoz).  

TM1: https://tkk.elte.hu/content/a-tanitsunk-magyarorszagert-programrol.t.27850?m=7869 

HSUP: https://www.elte.hu/hsup 

CHARM-EU: https://www.elte.hu/charm-eu/felhivasok 

Oszd meg ezt a cikket!