Catedral_de_Jaén_(España)

NÁSZ-osok a nagyvilágban: Interjú Eged Lászlóval

Elkészült a “NÁSZ-osok a nagyvilágban” című cikksorozat következő része, melyben különböző országokat és városokat ismerhetünk meg azon tagjaink élménybeszámolója alapján, akiknek sikerült egy-egy félévet külföldön tölteni az ERASMUS+ hallgatói mobilitási program keretein belül. Ezzel a sorozattal elsősorban segítséget szeretnénk nyújtani minden érdeklődőnek, aki gondolkozik vagy még nem döntötte el, hová jelentkezzen, néhány hasznos tippel, élményekkel, de azoknak is érdekes lehet, akik csak kíváncsiságból olvassák el a cikkeket. Ezúttal Eged László élményeit olvashatjátok, aki Spanyolországban, azon belül is Jaénben volt.


Már évek óta szerettem volna Spanyolországba eljutni, hiszen sok jót hallottam emberektől, akik már jártak ott, így arra gondoltam, hogy én is szeretnék a spanyol életstílusba betekintést nyerni, így jelentkeztem Erasmusra. Először a 2023-as főpályázatra adtam le a jelentkezést; Tenerifét, Malagát és Córdobát jelölve. A hatalmas túljelentkezés miatt, csak várólistára kerültem be Tenerifére, de mivel nem történt lemondás, sajnos nem kerültem be. Ennek ellenére sem adtam fel a reményt, hogy kijussak Spanyolországba. A pótpályázaton láttam, hogy maradt még egy   hely, Jaén. Nem is kellett több, azonnal jelentkeztem. Szóval soha ne adjátok fel az álmaitokat!

Kint inkább az jellemző, hogy beadandókat kell csinálni, esszé, prezentáció formájában. Azonban néhány tárgyból van vizsga is természetesen, de sokból lehet megajánlott jegyet szerezni a beadandókból. Az órákra bejárás kb. 10%-ban számított bele a végső jegybe, azonban voltak olyan órai feladatok, amik részét képezték az osztályzatnak, így érdemes volt 70-80%-ban látogatni az órákat (persze nem vették szigorúan).

Őszintén szólva semennyire, de ez főleg azért volt mert én a 6. félévben voltam kinn, és a tárgyakat, amiket be tudtam volna fogadtatni az ELTE-n, már teljesítve voltak.

Szerintem nagyon sokat fejlődött a nyelvtudásom, főleg spanyolból. Nagyon alap szinten tudtam spanyolul, de mivel kisvárosban voltam és az emberek nemigen beszéltek angolul, ezért boltban, éttermekben is rá voltam kényszerülve, hogy használjam a spanyolt. Emellett Erasmus diákokkal a közös nyelv többnyire az angol volt, így abban is főleg a kommunikációs készségeim fejlődtek sokat.

Jaénben szerintem hasonló árak vannak, mint otthon, talán néhány dologban még olcsóbb is volt, főleg zöldség, gyümölcs viszonylatban. A szoba árak 200 euró körül voltak, szóval a havi 600 euró sok mindenre elég volt, de azt mondanám, hogy aki szeretne mellette utazgatni, érdemes kicsit félretenni, hisz sok lehetőség volt Jaénből különböző helyekre eljutni.

A spanyol emberek nagyon kedvesek, közvetlenek, befogadóak és segítőkészek.
Azonban érdemes tudni legalább alap szinten a nyelvüket, hiszem akármennyire kedvesek, sokan nem tudnak angolul, és úgy nehéz kommunikálni, ha nincs egy közösen beszélt nyelv. A szieszta volt az, ami kicsit furcsa volt először, nálunk 4-től bezártak az éttermek és csak 8-tól lehetett vacsorázni a legtöbb helyen. Illetve míg itthon megszoktam, hogy 12-13 óra fele ebéd és 19 óra fele vacsora, itt inkább az volt a jellemző, hogy 14-15 órakor volt az ebéd, 22 óra fele pedig a vacsora.

Az italok közül mindenképpen érdemes megkóstolni a Sangriát és a Tinto de Verano-t (vörösbor + citromos Fanta). Az utóbbi mindenkinek gyorsan a kedvencévé válik, aki megkóstolja. Az ételek közül többet is ajánlanék úgymint a paella, tapasok, churros, spanyol tortilla, olívabogyó, patatas bravas és a jamón serranó.

Jelenleg is éppen Spanyolországból válaszolom ezeket a kérdéseket, egyszóval, nekem nagyon bejött az itteni hangulat, atmoszféra, mindenkinek teljes szívből tudom ajánlani. Annyira megtetszett, hogy következő félévben még egy Erasmusra megyek, most Madridba.

Mindenképp nézzétek meg, hogy tudtok-e angolul is tárgyakat felvenni (ha nem beszéltek spanyolul). A lakáskeresésnél azért legyetek óvatosak, és előre sose fizessetek. Legyetek lazák, hiszen itt a stresszes életmód kevésbé jellemző, mint Magyarországon.

Oszd meg ezt a cikket!