ALAPELVEK
A Navratil Ákos Szakkollégium (a továbbiakban: Szakkollégium) szakkollégista tagjává válhatnak mindazok, akik megfelelnek a jelen Szabályzatban foglalt követelményeknek. A jelen szabályzatban nem szabályozott minden kérdésben az ELTE Kollégiumi Szabályzatának rendelkezései az irányadók.
A FELVÉTELI ELJÁRÁSBAN RÉSZTVEVŐ TESTÜLET
A Felvételi Bizottság munkarendje
(1) A jelentkezők előszűrését és kiválasztását az előző eljárás felvételi biztosa végzi, melyet követően a jelölt Felvételi bizottsági tagok listáját indoklással a Választmány elé terjeszti jóváhagyásra.
2) A Felvételi Bizottság első ülésének összehívása, valamint annak levezetése egy hónapon belül az előző felvételi biztos, rendkívüli esetben a Választmányi elnök vagy a kommunikációs vezető feladata. Rendkívüli eset állhat fenn, amennyiben a biztos tisztségéről még korábban lemondott vagy fegyelmi eljárás zajlik vele szemben.
3) A Felvételi Bizottság tagjai egy szavazattal rendelkeznek és egyszerű többséggel döntenek a szóbeli fordulóra továbbjutott jelentkezők, valamint a felvettek listájáról. Egyes személyekről szóló döntést a Választmány legalább 3 tagja egybehangzóan megvétózhatja, amely döntését indokolni köteles. Az érvényes határozathozatalhoz a bizottsági tagok több mint 50%-ának jelenléte szükséges.
4) A Felvételi Bizottság feladata:
6) A felvételi biztos feladata:
7) A Felvételi Biztosnak kötelessége továbbá időben tájékoztatni a felvételizőket a felvételi fordulók során fennálló jogorvoslati lehetőségeikről, beleértve a fellebbezéseket és a különböző kérelmeket.
8) A Felvételi Bizottság összetételét, tagjainak megválasztását az Ügyrend 16. §-a részletezi.
JELENTKEZÉS A FELVÉTELRE
A felvételi időpontja
A Navratil Ákos Szakkollégium minden tanévben legalább egyszer hirdet tagfelvételt, amelyet köteles meghirdetni a saját felületein.
A felvételre jelentkezők köre
4. §
1) Felvételre jelentkezhet:
2) Aki a Szakkollégiumba egyszer már sikeres felvételit tett és tanulmányi vagy fegyelmi okból szűnt meg a tagsági jogviszonya, az a továbbiakban nem felvételizhet újra a Szakkollégiumba.
A jelentkezés módja
(1) Felvételre jelentkezni elektronikus felvételi pályázat útján, a Felvételi Bizottság által meghatározott határidőig lehet.
(2) A pályázatnak tartalmaznia kell az alábbiakat:
(3) A felvételi pályázathoz tartozó mellékleteket PDF vagy doc/docx fájlban a Szakkollégium által előzetesen megadott felületen kell csatolmányként küldeni.
A FELVÉTELI ELJÁRÁS MENETE
A felvételi eljárás előkészítése
(1) A Felvételi Bizottság a Kommunikációs Bizottsággal együttműködve felvételi felhívást legalább két héttel a felvételire történő jelentkezés határidejének lejárta előtt közzéteszi, hogy a jelentkezők időben értesülhessenek. A hirdetménynek tartalmaznia kell továbbá a felvételi program és szóbeli forduló időpontjait is.
(2) A Felvételi Bizottság a felhívás közzétételét követően az Egyetem és a Szakkollégium által szervezett rendezvényeken biztosítja, hogy az érdeklődők széles körben értesüljenek a felvételiről, és tájékoztatást kapjanak a Szakkollégium működéséről.
(3) A hozzávetőleges felvételi keretszámot a Választmány javaslata alapján a Felvételi Bizottság határozza meg.
Felvételi forduló 1.: Írásbeli felvételi
(1) A beérkezett felvételi pályázatokat a Felvételi Bizottság tagjai véleményezik és értékelik.
(2) Ezen véleményeket és értékeléseket, valamint a 6. § feltételeit is figyelembe véve a Felvételi Bizottság dönt a következő felvételi fordulókra behívandó jelentkezők névsoráról.
Felvételi forduló 2.: Felvételi program
(1) A Felvételi Bizottság a Közösség- és Programszervező Bizottsággal együttműködve az írásbeli felvételin továbbjutó jelentkezők számára közösségi programot szervez, amelynek célja, hogy a szakkollégisták és a jelentkezők kölcsönösen megismerjék egymást.
(2) A programok alatt a Felvételi Bizottság jelen lévő tagjai részletesebben bemutatják a Szakkollégiumot, valamint felmérik a jelentkezők szociális készségeit.
(3) A Felvételi Bizottság tagjainak, a Választmányi elnöknek, és a Választmány legalább három tagjának kötelező a programon való részvétel. Előbbieknek az esetleges távolmaradásukat előzetesen indokolniuk kell.
(4) A második forduló a Szakkollégium tagjai számára nyilvános. Bár a részt vevő tagok döntési jogkörrel nem rendelkeznek, véleményük kikérhető az eseményt követően.
(5) Amennyiben a felvételiző nem tud részt venni a meghallgatáson, a bizottság jelentkezési kérelmét automatikusan elutasíthatja. Megalapozott, nyomós indokkal alátámasztott távolmaradás esetén azonban a Felvételi bizottsági tagok több mint felének jóváhagyását követően az érintett bekerülhet a 3. fordulóba. Ilyenkor a közösségi programon való távolmaradás a szóbeli interjú során figyelembe lesz véve.
Felvételi forduló 3.: Szóbeli interjú
(1) A behívott jelentkezők a Felvételi Bizottság által megjelölt időpontban, második forduló követően, szóbeli interjún vesznek részt.
(2) A szóbeli interjún a jelentkezők és a felvételi biztoson kívül részt vesz legalább három felvételi bizottsági tag, valamint a Választmány legalább két tagja.
(3) A szóbeli interjúk alapján a Felvételi Bizottság jelen lévő tagjai értékelik és véleményt formálnak a jelentkezőkről, álláspontjaikat egyeztetik.
(4) A Választmány tagjai megfigyelési joggal vehetnek részt az interjúkon. Amennyiben a Választmány elnöke mégsem tud részt venni valamely beszélgetésen, átruházhatja ezen jogkörét.
(5) A Felvételi Bizottság tagjai kérdéseket intéznek a felvételizőkhöz.
(6) A felvételiző csak a saját meghallgatásán vehet részt.
(7) A Bizottság a felvételizőket egyenként, azonos időtartam alatt hallgatja meg.
(8) A meghallgatásokat a felvételi biztos vezeti.
(9) Amennyiben egy felvételiztető és egy felvételiző olyan személyes kapcsolatban állnak vagy álltak egymással, amely hatással lehet a felvételi pontozására, az adott felvételiztető nem lehet jelen az érintett szóbeli interjúján. Személyes kapcsolatnak minősül minden olyan releváns személyek közötti viszony, amely alkalmas a felvételiző értékelését oly módon befolyásolni, melynek révén az eredménye a valóságtól eltérő.
(10) Amennyiben egy felvételiző nem tud személyesen jelen lenni a szóbeli fordulón (például külföldön tartózkodás miatt), a Felvételi Bizottság köteles videóhívást szervezni annak lebonyolítására még a plenáris megbeszélést megelőzően.
(11) Amennyiben egy felvételiző az interjú kijelölt időtartamának több mint feléről késik vagy csak a szóbeli forduló egy másik szakaszában (napon vagy napszakon) tud részt venni, jogában áll még a plenáris megbeszélést megelőzően új időpontot kérni a Felvételi Biztostól egy neki címzett levélben. A Biztos kijelölhet a Felvételi Bizottság és a Választmány számára is alkalmas időpontokat vagy el is utasíthatja a kérelmet.
(12) Amennyiben a felvételiző egyáltalán nem vesz részt a személyes vagy online meghallgatáson, akkor a jelentkezési kérelme automatikusan elutasítható.
A plenáris megbeszélés
(1) A felvételi eljárás a szóbeli interjúkat követően egy plenáris megbeszéléssel zárul, melynek keretében a Felvételi Bizottság és a Választmány által megszületik a végleges kollégiumi rangsor, valamint meghatározásra kerül a felvételt nyertek listája, bizottságokba való allokálása. A plenáris megbeszélést a személyesen megtartott szóbeli interjúkat követő öt napon belül kell lebonyolítani.
(2) A plenáris megbeszélésen a Felvételi Bizottság és a Választmány tagjai vehetnek részt. Szavazati joga csak a Felvételi Bizottság tagjainak van, munkarendje a jelen szabályzat 2. bekezdése alapján zajlik.
A felvételi eredménye
(1) A Felvételi Bizottság jegyzőkönyvben megállapítja az újonnan felvett szakkollégisták névsorát 3 napon belül, a bentlakásra felvettek listáját 2 héten belül hozza nyilvánosságra.
(2) A szakkollégiumi tagsági jogviszony a sikeres felvételről szóló értesítéstől kezdődik.
(3) A felvételi eljárás során a felvételiző nem kerülhet előnyösebb vagy hátrányosabb helyzetbe a Szakkollégium tagjaihoz kötődő személyes kapcsolatai okán.
(4) A jelentkezők a Felvételi Bizottság döntése ellen 30 napon belül az ELTE Hallgatói Jogorvoslati Bizottságához fellebbezhetnek.
(5) A belépési kérelem esetleges elutasítása esetén, az első vagy harmadik fordulót követően, a kérelmező az elutasítást tartalmazó határozat kézbesítésétől számított 3 napon belül írásban a Felvételi Bizottságnál fellebbezhet, amelyet egy héten belül el kell bírálni. Sikeres fellebbezés esetén a Felvételi Bizottság köteles a felvételiző számára pótfelvételi eljárást biztosítani.
(6) A fellebbezés tárgya az adott felvételi forduló eljárására vonatkozhat, a méltányosság elve nem érvényesíthető, tehát utólagosan a Felvételi Bizottságnak nem áll módjában figyelembe vennie olyan dokumentumokat és információkat, amelyeket a felvételiző a pályázata során elmulasztott közzétenni.
(7) A pótfelvételi eljárást kihirdetésétől számítva egy héten belül kell lebonyolítani, és a korábbi eljárás témájában, illetve a felvételiztetők személyi összetételében térhet el.
A felvételi eljárás adatainak tárolása
(1) A felvételizők pályázati anyagai bizalmasak, azokat csak a szóbeli fordulón részvételre jogosult személyek ismerhetik meg, a tagság többi tagja nem.
(2) A pontos felvételi pontszámok bizalmasak, azok semmilyen hatással nem lehetnek egy felvett tag vagy elutasított pályázó megítélésére. Tárolásuk nem megengedett a felvételi eljárás lezárulta után.
(3) A felvételt nyert szakkollégisták személyi anyagai az felvételi eljárás végén törlésre kerülnek. A felvételi eljárás a felvételi döntéssel szembeni fellebbezés hiányában a fellebbezési határidő leteltéig, illetve, fellebbezés esetén a pótfelvételi eljárás lezárásáig tart.
VEGYES ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
(1) A Felvételi Szabályzat időbeli hatálya annak a 2023/24 őszi szemesztert nyitó Kerekasztalon való jóváhagyásától kezdődik és mindaddig terjed ki, míg annak jelenlegi állapotának módosításáról másképp nem rendelkezik a mindenkori Kerekasztal.
(2) A Felvételi Szabályzatot a Kerekasztal legalább évente köteles felülvizsgálni.
(3) A Felvételi Szabályzat módosítását a Kerekasztalnál bármely tag kezdeményezheti. A módosításról a Kerekasztal a Szavazási Szabályzatban meghatározottak szerint dönt.
1118 Budapest, Dayka Gábor u. 4.