A 2025-ös tavaszi tanév szakmai előadásai minden eddiginél izgalmasabb és sokszínűbb témákat kínálnak az érdeklődők számára. A Navratil Ákos Szakkollégium által megrendezett eseménysorozat középpontjában az innováció gazdasági hatásai, a mesterséges intelligencia technológiai újdonságai és egy magyar bank rendkívüli sikertörténete áll. Az előadások célja, hogy neves szakértők közreműködésével betekintést nyújtsanak a legújabb tudományos eredményekbe, és olyan kérdésekre keressenek választ, amelyek nemcsak a jelen, hanem a jövő gazdaságát és társadalmát is meghatározzák.
- A Gránit sztori – Egy zöldmezős projekt sikere a pénzügyi szektorban
Hegedüs Éva, a Gránit Bank társalapítója és elnök-vezérigazgatója, Magyarország egyik legbefolyásosabb üzletasszonya. Számos elismerésben részesült, többek között a MasterCard Év Bankára (2015), a Magyar Gazdaságért (2017) és az Év Menedzsere díjjal (2020). 2024-ben első nőként nyerte el az EY Év Üzletembere díját Magyarországon. Ugyanebben az évben a Forbes hatodik alkalommal választotta az ország legbefolyásosabb üzletasszonyának. Jelenleg tagja a Magyar Közgazdasági Társaság Pénzügyi Szakosztályának Elnökségének. „A Gránit sztori” című előadásában február 26-án a Gránit Bank egyedülálló történetét mutatja be, amely zöldmezős projektként indult, majd az ország egyik legdinamikusabban fejlődő pénzintézetévé vált.
A Gránit Bank a digitalizáció úttörője a magyar bankpiacon. Az elsők között vezették be a teljesen digitális üzleti modellt, amely forradalmasította az ügyfélkiszolgálást. Így vált 2023-ban Magyarország 9. legnagyobb, tizedik nyereséges évét záró bankjává. Az előadás során Hegedüs Éva betekintést nyújt a bank növekedési stratégiájába és a fenntarthatósági szempontok érvényesítésébe. Az előadás nemcsak gazdasági és pénzügyi szakemberek számára érdekes, hanem mindazoknak, akik szeretnének tanulni egy inspiráló vezető tapasztalataiból és a modern üzleti modellek alkalmazásából.
Időpont: 2025. 02. 26.
Helyszín: 1088 Rákóczi út 5., ELTE R Aula A
Regisztrációs form: https://forms.office.com/e/AHBaDzePkn
- Bevezetés a mesterséges intelligencia működésébe – Az MI alapjai és jövője
Dr. Schum Kristóf, az Amazon Web Services (AWS) európai generatív AI vezetője, a márciusban megrendezésre kerülő, „Bevezetés a mesterséges intelligencia működésébe” című előadásában a mesterséges intelligencia (MI) működésének alapjait és a legújabb technológiai fejlesztéseket mutatja be. Az előadó korábban az Amazon gépi tanulási projektjeit vezette, és olyan nemzetközi konferenciákon szerepelt, mint az NVIDIA GTC, ahol több százezer érdeklődő figyelte az előadását.
Az előadás kiemelt témái közé tartozik a generatív AI technológiák fejlesztése és alkalmazása, valamint azok hatása a mindennapi életre és az iparági folyamatokra. Előadása során külön foglalkozik az MI etikai kérdéseivel és a társadalomra gyakorolt hatásaival, amelyeket az iparban szerzett gyakorlati tapasztalatai alapján elemez. Ez az előadás kiváló lehetőség mindazok számára, akik szeretnének többet megtudni a mesterséges intelligencia működéséről, annak gyakorlati alkalmazásairól és a technológia jövőbeni kilátásairól.
Időpont: 2025. 03. 05.
Helyszín: 1088 Rákóczi út 5., ELTE R Aula A
Regisztrációs form: https://forms.office.com/e/HJ76Jrum1k
- Az innováció gazdaságtana – Hogyan formálja az innováció a nemzetek gazdaságát?
Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank Közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóságának vezetője, az innováció gazdaságtanának egyik legelismertebb szakértője. Február 19-én az R épület Aulájában „Az innováció közgazdaságtana” című előadásában az innováció makrogazdasági hatásairól, valamint Magyarország szerepéről és lehetőségeiről beszél. Kiemelt témája az úgynevezett „innovációvezérelt vállalatok” (IDE), amelyek világszerte az innováció motorját képezik.
Az előadó bemutatja, hogy Magyarországon 1100 ilyen vállalat működik, melyek a teljes vállalati sokaság 0,3%-át teszik ki. Ennek ellenére ezek a cégek felelősek az ország kivitelének 13%-áért és a teljes makrogazdasági növekedés 23%-áért. Az előadó hangsúlyozza miszerint a hazai gazdaság növekedése nagymértékben múlik azon, hogy milyen gyorsan és hatékonyan tudjuk növelni az innovációvezérelt vállalatok számát, illetve fejleszteni az innovációs ökoszisztémát. Az előadás emellett betekintést nyújt a legújabb kutatásokba, amelyek a területi koncentráció – például a Szilícium-völgy és Boston – jelentőségét vizsgálják, valamint bemutatja azokat az intézkedéseket, amelyekkel Magyarország fenntartható fejlődési pályára állhat.
Időpont: 2025. 04. 02.
Helyszín: 1088 Rákóczi út 5., ELTE R Aula A
Regisztrációs form: https://forms.office.com/e/i8VjeMVtMJ
Összességében a Navratil Ákos Szakkollégium 2025-ös tavaszi szakmai előadásai nemcsak az adott témák legfrissebb eredményeit tárják a hallgatóság elé, hanem lehetőséget biztosítanak a közvetlen párbeszédre is az előadókkal. Az események célja, hogy elősegítsék az elméleti tudás gyakorlati alkalmazását, és inspirációt nyújtsanak a jövő szakemberei számára. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!